Promjena uvjeta korištenja WhatsAppa, odnosno njegove police privatnosti uzrokovala je rast popularnosti konkurentskih aplikacija Signal i Telegram, a rast broja korisnika bilježi i pretraživač DuckDuckGo.
Navedeni rast korisnika Signala vidljiv je i u Hrvatskoj, a najbolje ga mogu vidjeti postojeći korisnici koji dobivaju obavijestima svaki put kad se toj mreži pridruži novi korisnik kojeg od ranije imaju u telefonskom imeniku. Iako to nema direktne veze s Whatsappom, pitanja vezana uz privatnost osvijestila su korisnike i u drugim područjima pa je poraslo i korištenje DuckDuckGo tražilice.
DuckDuckGo nastao je još 2008. godine, a kao svoju prednost naglašava poštivanje privatnosti zbog čega ne pruža personalizirane rezultate pretraga kao Google. Osim toga, ne pohranjuje IP adrese i po defaultu ne pohranjuje nikakve cookieje, a prihod ostvaruje prikazivanjem oglasa Yahoo-Bing search alliance mreže i kroz affiliate program s Amazonom i eBayem. Stranica koja prikazuje broj dnevnih pretraga te tražilice otkriva da su ovog mjeseca po prvi put u povijesti premašili 100 milijuna upita. Prosječni broj dnevnih pretraga također je skočio sa 79 milijuna koliko je iznosio u studenom i prosincu na 92 milijuna koliko iznosi u dosadašnjim danima siječnja.
Osim već spomenutih, po privatnosti su poznati internet pretraživači Tor i Onion Browser te email provider ProtonMail
DuckDuckGo (web stranica - Android - iOS). Signal (web stranica - Andriod - iOS). Telegram (web stranica - Android - iOS). Tor (web stranica - Android). Onion Browser (iOS). ProtonMail (web stranica - Android - iOS).