Pavić, Lendaj i Nežmah četvrti na srednjeeuropskom studentskom natjecanju

Pavić, Lendaj i Nežmah četvrti na srednjeeuropskom studentskom natjecanju

Studenti Patrik Pavić, Dorijan Lendvaj i Krešimir Nežmah osvojili su četvrto mjesto na informatičkom natjecanju Central European Regional Contest 2022., održanom ovog vikenda u Ljubljani.

S obzirom na ranije uspjehe PavićaLendvaja, ali i Nežmaha u pojedinačnim natjecanjima posljednjih godina, od njih se i očekivao odličan rezultat. Tijekom natjecanja njihov plasman mogao se pratiti i uživo, pa su jedno vrijeme bili i prvi, no kasnije su s ukupno osam riješenih zadataka pali na četvrto mjesto. 

Oni su nastupali kao Zagreb 1, jedan od šest hrvatskih timova, odnosno jedan od tri tima koji su predstavljali Zagrebačko sveučilište. Prvoplasirani tim Jagiellonian 1 došao je sa sveučilišta u poljskom Krakowu, drugoplasirani tim UW1 iz Sveučilišta u Varšavi, a trećeplasirani tim MFF3 s praškog Charles sveučilišta.

Bojan Štetić, Leon Jurić i Dominik Fistrić iz tima Zagreb 2 Sveučilišta u Zagrebu osvojili su 21. mjesto, Boris Španić, Petar Sruk i Ivan Jambrešić iz tima Zagreb 3 Sveučilišta u Zagrebu osvojili su 23. mjesto, Ramal Salha, Filip Kada i Karlo Iletić iz timu Mathos Sveučilišta u Osijeku 36. mjesto, Nikolina Rodin, Lucija Žužić i Jakov Tomasić iz tima AlgoRiteh Sveučilišta u Rijeci 37. mjesta,a Rafael Krstačić, Alan Burić i Alan Bubalo iz tima UNIPU Sveučilišta u Puli 46. mjesto među 56 timova iz .Hrvatske, Češke, Mađarske, Latvije, Poljske, Slovačke i Slovenije. 

Natjecatelji su tijekom natjecanja imali pet sati za rješavanje 11 zadataka u programskim jezicima C, C++, Java, Kotlin ili Python. Najbolji (što vrlo vjerojatno obuhvaća i hrvatski tim, op.a.) će 2023. godine dobiti priliku za nastup na svjetskom finalu koje će se održati u Egiptu.

Srednjoeuropsko studentsko International Collegiate Programming Contest (ICPC) natjecanje jedno je od najjačih regionalnih natjecanja u Europi i svijetu i dio je Svjetskog studentskog ICPC natjecanja. To svjetsko natjecanje studentskih timova u programiranju već je skoro pola stoljeća pokretač svjetskog natjecateljskog obrazovnog programa i potiče napredak generacija svjetskih programera i računarskih inženjera.
 
ICPC svoje korijene vuče od natjecanja održanog na Sveučilištu Texas A&M 1970. godine. Ideja je ubrzo postala popularna u SAD i Kanadi te je prvo Finale ACM ICPC natjecanja održano 1977. godine. Od tada do danas natjecanje je preraslo u svjetsku mrežu regionalnih natjecanja koja okupljaju timove s više 75 tisuća studenata koji dolaze s 3450 sveučilišta iz 111 država svijeta. Timovi od tri studenta predstavljaju svoja sveučilišta na 45 regionalnih natjecanja te imaju priliku nastupiti na finalu koje okuplja 140 najboljih timova iz cijeloga svijeta.
 
Hrvatski studenti u organizaciji Hrvatskog saveza informatičara na ovom natjecanju nastupaju od 1996. godine, te postižu odlične rezultate. Posebno uspješni bili su na CERC-u 2007., 2013., 2014., 2015., 2016., 2018. i 2019. kada su hrvatski timovi izborili plasman na finale Svjetskog studentskog ICPC natjecanja i na prva tri od navedenih nastupa osvojili srebrnu medalju.