Ekipa mladih informatičara koja je predstavljala Hrvatsku na informatičkoj olimpijadi na Tajlandu i ostvarila najbolji rezultat u povijesti Hrvatske, vratila se u subotu navečer u Zagreb.
(Foto - s lijeva na desno: Matija Milišić, Ivan Katanić, Gustav Matula i Ivica Kičić)
Kao što smo već pisali, natjecatelji su osvojili tri zlata i jednu broncu, čime su se po broju medalja svrstali na drugo mjesto. Prvo po tom kriteriju dijele Kina, Tajvan i SAD, dok je treće mjesto zauzela Rusija. Po bodovnom kriteriju, Hrvatska drži peto mjesto što je i dalje izvrstan rezultat. Priopćenje Hrvatskog saveza informatičara (HSIN) u kojem se nalazi i tablica država prema broju medalja može se vidjeti ovdje.
Na natjecanju su nastupila 302 natjecatelja iz 80 država, većina s maksimalna četiri natjecatelja u ekipi.
Samo natjecanje sastojalo se od dva dana tijekom kojih je trebalo riješiti matematički algoritam i potom isprogramirati zadane zadatke u jednom od jezika Pascal, C ili C++ u kojem su programirali hrvatski natjecatelji.
Prvi dan su zadaci bili nešto lakši pa je maksimalni broj bodova osvojilo 17 natjecatelja od čega tri naša, a drugog dana samo jedan bjeloruski natjecatelj. Zadatke na hrvatskom jeziku moguće je pronači ovdje u PDF formatu: 1. zadatak garden; 2. zadatak race; 3. zadatak ricehub; 4. zadatak crocodile; 5. zadatak elephants; 6. zadatak: parrots; (dodatne upute - dan 1 - dan 2)
(Foto: Po mišljenju mnogih, najbolji hrvatski natjecatelj bio je Ivica Kičić koji je i prošle godine osvojio zlato)
Ivica Kičić: Nadali smo se ovakvom rezultatu
Ivici Kičiću ovo je druga zlatna medalja s informatičke olimpijade, s obzirom da je prošle godine jedini Hrvatskoj donio zlato.
Jeste li se nadali ovakvom ekipnom rezultatu?
Nadali smo se jer smo imali tri natjecatelja s dosta iskustva, dvojica smo već bili na olimpijadi, trojica smo maturanti. Matiji je za srebro falilo samo 20 bodova.
Kako je bilo na Tajlandu što se tiče organizacije?
Jako sam zadovoljan, nemam nikakvih primjedbi, dobro organizirano, druga strana svijeta.
Postoje li neke kulturne razlike zbog kojih je nekome lakše riješiti zadatke, ili je kao kod testova inteligencije to prilično uravnoteženo?
Mislim da je svima bilo jednako teško.
Tko su po Vama inače favoriti na ovom natjecanju?
Kina, SAD, Rusija i Tajvan. Što se Europe tiče, najveća konkurencija su nam Poljaci. Rusi su isto dobri.
Imamo li sljedeće godine šanse za sličan rezultat? Ipak, Vas trojca najboljih odlazite...
Treba motivirati buduće natjecatelje, raditi s njima, koliko god je to moguće, imati i financijska sredstva...
Nakon srednje škole slijedi fakultet, svi natjecatelji upisali su FER osim Vas, Vi ste se odlučili za fiziku?
Da, nakon prošlogodišnje olimpijade na kojoj sam osvojio zlato, osjećao sam se slobodno, imao sam otvorene prilike, razmišljao sam i odlučio se za modernu, kvantnu fiziku. To je dosta interesantno područje, veliki izazov.
Imate li već neke predodžbe hoćete li nakon faksa ostati u Hrvatskoj ili ići u inozemstvo? Mnogi natjecatelji iz prijašnjih generacija završili su u inozemstvu, tajnik saveza kaže da je oko 13 studenata na praksi u Googleu i Facebooku.
Bojim se da ću morati ići u inozemstvo, ako ne bude ovdje dovoljno dobrih prilika.
Postoji li netko kome biste posebno zahvalili nakon ovoga?
Hrvatskom savezu informatičara i Zagrebačkom računalnom savezu koji me uveo u informatiku, te posebno Luki Kalinoviću.
(Foto: Krešimir Malnar, vođa tima i novi član Međunarodnog informatičkog olimpijskog odbora)
Krešimir Malnar postao član Međunarodnog informatičkog olimpijskog odbora
Krešimir Malnar koji je uz Davora Prugovečkog vodio tim, nakon olimpijade postao je član međunarodnog informatičkog olimpijskog odbora. Iza sebe ima 15 godina iskustva.
Koliko odbor ima članova i kako je tekao izbor?
Odbor ima deset članova, pet se bira po ključu bivših i budućih organizatora olimpijada, a pet na temelju izbora. Ja sam se natjecao za poziciju s jednim brazilskim kandidatom.
Što ste dobili izborom?
Mandat od tri godine i utjecaj na stvari vezane uz međunarodnu informatičku olimpijadu.
Što mislite o šansama Hrvatske ekipe sljedeće godine?
HSIN se trudi održati nivo iz godine u godinu, da nema rupa, no šansa da se ovako nešto ponovi je jako mala, tipa deset posto. Ipak, uz dobar rad mentora i u školama, moguće je svašta.
(Foto: Zlatna medalja)
Ovogodišnje natjecatelje dočekalo je nešto manje novinara nego prošlogodišnje, od televizijskih ekipa došli su HRT i 24sata, dok su Nova tv i RTL ove godine izostali. HSIN u drugoj polovici kolovoza planira press konferenciju vezano uz uspjeh hrvatskog tima, pa je moguće da će tada doći više pripadnika medija.