Kažu da su najbolje stvari besplatne, iako isto tako kažu da ljudi ne cijene jednako besplatne stvari kao one za koje moraju dati novac.
Mentoring Byte besplatna je, a vrlo korisna volonterska inicijativa kojoj je misija izgraditi jaču i povezaniju IT zajednicu i postati mjesto kojem se IT-jevci mogu obratiti kako bi pronašli mentorstvo za svoj profesionalni razvoj.
Inicijativu su prije tri godine pokrenule Nataša Kapov, Marina Grljušić, Andrea Knez Karačić i Lora Pleško, četiri IT-ovke koje su na dobrom su putu da ostvare svoju viziju poticanja članova IT zajednice u Hrvatskoj da kroz mentorstvo rade na sebi angažirajući se u razmijeni znanja.
U njihovoj mreži nalazi se već preko 100 mentora, a samo prošli mjesec dobile su 15 novih prijava mentora, ali i 42 prijave onih koji su u potrazi za mentorom, te su spojile 30 novih mentoring parova. Trenutno im je najtraženija kategorija programiranje, a UX/UI dizajn uvijek visoko kotira i kažu da su već od nekoliko osoba čule da svaki dan odlaze na Mentoring Byte stranicu i refreshaju je u nadi da će osvanuti novi mentor za dizajn.
Mentoring Byte pokriva sve klasične role koje se u jednoj IT firmi mogu naći, a osim spomenutih, tu su još poslovna analiza, prodaja, HR, vođenje projekata, DevOps, marketing i druge.
Mentorstvo je besplatno. Osnivačice kažu da im se samo jednom dogodilo da je netko očekivao novac za mentoriranje, no naglašavaju da mentori ovdje zaista nemaju puno posla. Mentoring Byte nije tečaj, već usmjeravanje nekoga koristeći vlastito iskustvo i znanje pa mentor treba izdvojiti otprilike 1.5 h mjesečno za sastanak s menteejem. Na menteeju je zatim da uloži vrijeme u odrađivanje zadanih zadatke i radi na sebi. Mentor je tu da menteeju olakša snalaženje i pomogne u odabiru smjera, literature, svojim iskustvom i slično. No iako mentorima ne oduzima puno vremena, utjecaj koji imaju na živote menteeja je ogroman, što dokazuju povratne informacije koje začetnice redovito skupljaju od njih Nemali broj puta su menteeji posvjedočili da im je dano mentorstvo promijenilo život. Pokretačice ove inicijative ponosno kažu da se radi takvih priča svi uloženi volonterski sati isplate. Dugo su sav posao odrađivale same, no kako Mentoring Byte zajednica raste, raste i obim posla, tako su sada tu s njima još četiri druge volonterke koje im pomažu u administrativnim i marketinškim aktivnostima, a mjesta uvijek ima za još volontera, pogotovo što se tiče stvaranja sadržaja za društvene mreže. Naime, cilj im je da Mentoring Byte postane household name u IT-u i da izgrade snažnu zajednicu koja njeguje međusobno dijeljenje znanja.
Kažu da su jednostavno htjele učiniti nešto za zajednicu u kojoj vlada stereotip da su IT-jevci hermetički zatvoreni pojedinci, osobenjaci koji se drže sami za sebe. Mentoring Byte pokazuje da ipak nije tako i da je zajednica željna umrežavanja i razmjene iskustava. Da bi pokrenule program, nije im trebalo ništa osim vlastitog vremena i znanja da postave program na noge. No iako je program volonterski, pokretačice mu pristupaju apsolutno profesionalno, pa su od ove godine uvele dodjelu službenih certifikata menteeima koji završe mentoring session. Ovo cijeloj priči daje ozbiljnu notu, a dijeljenjem certifikata na društvenim mrežama poput Linkedina svojim budućim poslodavcima, klijentima pa i kolegama daje se do znanja da je netko spreman raditi na sebi, da je proaktivni i da se ne libi tražiti pomoć što ga čini kolegom za poželjeti u timu.
Osnivačice pozivaju sve zainteresirane da se prijave bilo kao mentor ili kao menteei (a može i oboje!) na njihovoj web stranici mentoringbyte.com, a pogotovo im fali mentora za frontend, Python, AI, Data Science i UX/UI dizajn.