U sklopu Dana otvorenih podataka tijekom vikenda održan je hackathon u organizaciji Gonga i grupe građanskih hakera Code for Croatia.
Aktivisti američke organizacije C4Ads usporedili su nekretnine koje su hrvatski dužnosnici prijavili u svojim imovinskim karticama, s podacima o vlasništvu iz zemljišnih knjiga Državne geodetske uprave i uočili razlike. Otkrili su primjerice vinograde, oranice i livade koje HDZ-ov saborski zastupnik Ivan Kirin nije prijavio u svojoj imovinskoj kartici, ali su prikazani u zemljišnim knjigama. SDP-ov Zlatko Komadina vlasnik nekretnine u Zadru o kojoj nije navedeno više detalja, a u njegovoj imovinskoj kartici nije zabilježena.
Pregledom podataka o troškovima rada zastupnica i zastupnika Sabora od 2012. do kraja 2021. godine doznalo se da su ukupni troškovi razdoblja bili nešto veći od 80 milijuna kuna. Najviše se trošilo 2013. i 2014., kada je iznos svake godine bio iznad devet milijuna kuna, a najmanje u 2020. kada su troškovi rada zastupnika bili 5,5 milijuna kuna. Troškove je Filip Rodik, haktivist Code for Croatia, prikazao u bazi podataka ovdje na tri stranice po strankama, zastupnicama i godinama uz vrstu troška.
„Radi se o temi o kojoj se ne tako davno izvještavalo u novinama, ali meni se učinilo dosta parcijalno pa je bila ideja da se prikupe podaci za malo dulji raspon vremena“, rekao je Rodik u najavi izazova hackathona.
Podaci o HBOR-ovim kreditima
Podacima o kreditima koje je HBOR plasirao od osnivanja 1992. do kraja 2018. godine na hackathonu je dodan OIB za nešto više od 30.000 korisnika kredita koji se u podacima pojavljuju. Melko Dragojević, student ekonomije Sveučilišta u Dubrovniku, zainteresirao se za podatke koje je Gong dobio nakon tri godine temeljem prava na pristup informacijama, i olakšao posao svakome tko bi se ubuduće ovim podacima želio baviti. HBOR-ov dokument sada je tablica kojoj su dodana dva doduše nepotpuna stupca: OIB korisnika kredita i godinu u kojoj je kredit dodijeljen, tamo gdje je to bilo navedeno u nazivu programa. Uz to, Melko je napravio i pregled iznosa dodijeljenih kredita po općinama i gradovima gdje je, očekivano, na prvom mjestu Grad Zagreb u kojem je najviše registriranih korisnika s preko 48 posto udjela. Na drugom je mjestu po iznosu kreditnih plasmana Zadar, s više od 14 posto, a slijedi Bjelovar koji ima više od 13 posto udjela.
Tweetanje o COVID-u
Tim znanstvenika Fakulteta informatike i digitalnih tehnologija Sveučilišta u Rijeci ponudio je podatke prikupljene u okviru projekta InfoCoV koji je financirala Hrvatska zaklada za znanost. radi se o tekstovime s online portala i tweetovima temstaski vezanim uz COVID-19 na hrvatskom jeziku. Matej Peranić analizirao je dio tekstualnih podataka, i pokazao koje su teme bile najzastupljenije u objavama vezanim uz COVID-19. Studenti Filozofskog fakulteta Sveučilišta Josip Juraj Strossmayer u Osijeku postavili su sve funkcionalnosti interaktivne platforme za pregled, pretraživanje i ocjenjivanje sveučilišnih online predavanja.
Tijekom vikend hackathona Dana otvorenih podataka 2022. održane su i četiri radionice. Istraživač Ekonomskog instituta u Zagrebu, i data entuzijast Ivan Žilić pokazao je kako vizualizira podatke, zašto su podaci osnova svakog ekonomskog istraživanja i kako mogu pomoći kreiranju boljih javnih politika. Filip Rodik pokazao je kako redovito izvršavati scraper i demonstrirao to na primjeru scrapeanja najava sjednica sa stranica Vlade RH. Održana je i radionica o novim Pro značajkama platforme ImamoPravoZnati.org za pristup informacijama, i predstavljena aplikacija PEP Explorer koja omogućuje pretraživanje imovinskih kartica dužnosnika Istočne i Srednje Europe i Zapadnog Balkana.
Tijekom 9. po redu vikend hackathona Dana otvorenih podataka prikupljeni podaci ostaju dostupni na Diskursu i GitHubu Code for Croatia.
C4Ads – nekretnine hrvatskih dužnosnika u imovinskim karticama i zemljišnim knjigama
Krediti HBOR-a od 1992. do kraja 2018. godine
Troškovi saborskih zastupnika od 2012. do kraja 2021. godine
Tweetovi o COVID-19 na hrvatskom