Dominacija FER-ovaca i IT-ovaca među timovima Startup Factory programa

Dominacija FER-ovaca i IT-ovaca među timovima Startup Factory programa

Vodeći hrvatski startup hub ZICER predstavio je danas timove osmog ciklusa akceleracijskog programa Startup Factory i prve generacije Global Growth programa.

Startup Factory tehnološki orijentiranim timovima i mladim startupovima omogućit će ubrzan razvoj te pomoći u validaciji, izlasku na tržište te pristupanju prvim kupcima i ulagačima. Program je intenzivan i natjecateljskog je karaktera. Svi izabrani sudionici dobit će vrijedna znanja kroz intenzivan raspored bootcampova sastavljenih od radionica, predavanja i mentoriranja. Program završava 19. prosinca 2023. demo dayom na startup konferenciji Zagreb Connect. Tada će stručni žiri od svih sudionika odabrati tri najbolja tima ili startupa koji će osvojiti 15.000, 10.000 odnosno 5000 eura. Pobjednici će dobiti i in-kind potporu u iznosu od 3.600 eura po startupu za korištenje usluga ZICER-a  kao što su ured s uključenim troškovima režija, edukacije, pozivnice na meetupove i ostale događaje, mentorstvo i druge u trajanju od godine dana. Nakon završetka Startup Factory programa, sudionici će imati uvježban pitch, napisan pitch deck, razvijen poslovni plan i unaprijeđen prototip/MVP.

Global Growth je novi program akceleracije za startupove do pet godina starosti koji imaju namjeru izlaska na definirano međunarodno tržište. Ukupni iznos novčanog fonda za ovaj program je 120.000 eura što će se ravnomjerno dodijeliti izabranim startupovima. Uz financijsku podršku startupovi će dobiti masterclass edukacije, mentorsku i promocijsku podršku.
U ZICER-u je danas predstavljeno 20 odabranih timova i startupova koji sada kreću s intenzivnim razvojem svojih tehnoloških ideja i proizvoda.

„Nova generacija inovativnih tehnoloških startupova danas je u ZICER-u predstavila zanimljiva rješenja koja uz primjenu dostignuća iz područja robotike i umjetne inteligencije imaju potencijal riješiti izazove kibernetičke sigurnosti, zdravlja, energetike, obrazovanja i širokog spektra ostalih područja. Uz predani rad, ustrajnost i znanja koja će steći u ZICER-u, predstavljeni projekti imaju potencijal postati  tehnološki napredni proizvodi koji će unaprijediti kvalitetu života ljudi, a ujedno i ostvariti gospodarsku održivost. Iz proračuna Grada Zagreba za njihov smo razvoj osigurali 150.000 eura bespovratnih sredstava koje će ovi perspektivni Startup Factory timovi usmjeriti u konverziju svojih ideja u održive projekte, a Global Growth startupovi za svoj izlazak i pozicioniranje na globalnom tržištu.“ – istaknula je dr. sc. Danijela Dolenec, zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba čestitajući odabranim sudionicima ZICER-ovih akceleracijskih programa i poželjevši im sreću u budućem radu.
„Naše akceleracijske aktivnosti usmjerene razvoju startupova u najranijoj fazi ove godine obogaćujemo sasvim novim Global Growth programom. Pred nama je osam tjedana intenzivnih aktivnosti. Startup Factory ćemo provoditi kroz pet tematskih bootcampova, a Global Growth kroz masterclass programe. Pripremili smo dinamičan raspored radionica i predavanja koje će voditi etablirani međunarodni stručnjaci, a koji nam ove godine dolaze iz različitih dijelova svijeta – od Amerike, preko središnje Europe pa sve do Izraela. Svake godine naša je mentorska mreža sve jača na što smo posebno ponosni. Uz kontinuirano usmjeravanje naših stručnjaka iz ZICER-a odabranim će startupovima put do uspjeha sigurno biti lakši. Svih 20 timova pripremamo za novo javno predstavljanje 19. prosinca na desetoj konferenciji Zagreb Connect čije jubilarno izdanje fokus stavlja na temu izazova međunarodnog  uspjeha.“ – naglasio je Frane Šesnić, direktor ZICER-a i inicijator programa Startup Factory i Global Growth.  

Kratkim predstavljanjem, okupljenima su se predstavilo 14 izabranih timova, pri čemu gotovo svi dolaze iz IT zajednice, a veliki broj njih u timu ima sadašnje ili nekadašnje studente FER-a.
Abecednim redom to su.

Auclio:
No-code platforma namijenjena krajnjim korisnicima koja omogućuje izradu aplikacija za bilo koji poslovni problem bez potrebnog tehničkog znanja.

Crobot Buddies:
Crobot Buddies je projekt Crobotic Solutionsa u sklopu kojeg se razvija modularni, programabilni robot koji pospješuje učenje napredne robotike.

CyberArrange:
CyberArrange redefinira pripremu vježbi u području kibernetičke sigurnosti. Omogućuje automatiziranu izgradnju cyber security vježbi i poligona za vježbanje uz barem upola manje troškove nego inače.

Cyclops:
Cyclops je open source alat koji pojednostavljuje postupak implementiranja softvera u Kubernetes okruženje. Prevođenjem složenih konfiguracijskih datoteka u intuitivno korisničko sučelje, Cyclops pomaže programerima da rade brže i učinkovitije, a u isto vrijeme smanjuje mogućnost pogrešaka.

Green Energy Pal:
Green Energy Pal je inovativna tvrtka u području energetske učinkovitosti, energetske digitalizacije i korištenja umjetne inteligencije u energetskom sektoru. Green Energy Pal želi osvijestiti ljude i upoznati ih s njihovom potrošnjom energije što ih dovodi do energetski učinkovitijeg i održivijeg ponašanja kao i do nižih troškova energije. Njihov glavni proizvod, Enpulse, sveobuhvatan je IKT alat dizajniran za mala i srednja poduzeća, javne ustanove i kućanstva za praćenje potrošnje električne energije koji im omogućuje donošenje mjera energetske učinkovitosti putem personaliziranih obavijesti, savjeta i edukativnog materijala.

Marenda:
Marenda je mobilna aplikacija koja transformira iskustvo kuhanja i objedovanja kod kuće integrirajući personalizirano planiranje obroka, pojednostavljenu kupovinu namirnica i vrhunske savjete za kuhanje u jedinstvenu intuitivnu platformu.objaviti je na serveru - reći mu kako upravljati aplikacijom - konfiguracijske datoteke pretvara u jedonstavno konfiguracijsko sučelje

Novela Medica:
Projekt Novela Medica (čije predstavljanje je preskočeno op.a.) posvećen je razvoju medicinskog uređaja za automatsko mjerenje frekvencije disanja. Stavljajući naglasak na jednostavnost upotrebe uređaj je prilagođen kako medicinskom osoblju tako i široj populaciji.

PetChat:
PetChat je platforma koja omogućuje vlasnicima kućnih ljubimaca da putem online video poziva komuniciraju s licenciranim veterinarima baš kao što već nudi Vetzy. Ono po čemu se razlikuje od Vetzyja je ponuda dodatnih usluga za kućne ljubimce.

Recall:
Recall je aplikacija koja pomaže učenicima osnovnih i srednjih škola, pa čak i studentima da lakše i učinkovitije savladaju svoje gradivo. U svojoj srži, Recall koristi umjetnu inteligenciju za generiranje kartica za učenje, te razmaknuto ponavljanje za poboljšanje dugoročnog pamćenja.

RECLO:
Ideja projekta RECLO počiva na istraživanju koje kaže kako u prosjeku 1/5 površine svake bale tkanine biva neiskorištena i bačena. Ovaj tim razvija softver za optimizaciju efektivnosti tekstilne proizvodnje.

Sibux Tech:
Tvrtka Sibux Tech bavi se razvojem preciznih mjernih uređaja namijenjenih za primjenu u motorsportu i autoindustriji. Tehnološke inovacije, te inovacije u procesu provođenja mjerenja rezultirale su značajno većom razinom automatizacije, što je dovelo do povećanja preciznosti i ubrzanja samog procesa.

SUMMIT LOG:
SUMMIT LOG je  mobilna aplikacija za planinare koja omogućuje vođenje dnevnika i bilježi osvojene vrhove definirane planinarskim obilaznicama. Planinarska društva brzo i jednostavno mogu kreirati uvjete osvajanja planinarske značke za prelazak planinarske obilaznice.

Thorondrone:
Thorondrone se bavi razvojem specijaliziranih bespilotnih letjelica za nadzor i monitoring po mjeri klijenta i softverskih rješenja na bazi umjetne inteligencije za obradu prikupljenih podataka iz leta u stvarnom vremenu.

VendueTech:
VendueTech gradi AI platformu za (ko)investiranje u podcijenjene nekretnine koje su objavljene na raznim aukcijama poput onih koje se organiziraju kod prodaje nekretnina oduzetih u stečajevima. Platforma pomaže malim I institucionalnim investitorima pronaći, analizirati te voditi kroz kompleksni, neefikasni i netransparentni proces na tržištu vrijednom više od $200 milijardi koje broji preko 600,000 aukcija godišnje u SAD-u i Europi.

Startupi prve generacije Global Growth programa su:

BITE ME:
BITE ME je food startup s 10 proizvoda koji pružaju energiju, izvor biljnih proteina i potporu zdravoj probavi.

Bitreport:
Aplikacija Bitreport tvrtke Bitlight pomaže tvrtkama s više lokacija u održavanju standarda bržem rješavaju svakodnevnih zadataka i ubrzavanju rada na terenu. Nakon uspješne primjene u brojnim hrvatskim tvrtkama cilj je otvoriti međunarodno tržište.

Flaster:
Flaster je platforma za mjerljivo pokretno oglašavanje poput onoga na taksi vozilima.

Protosfera:
Zadatak projekta Mod-ing tvrtke Protosfera je osigurati dostupnost rijetkih dijelova za njemačke oldtimere ljubiteljima automobila iz cijelog svijeta.

RoMb Technologies:
Tvrtka RoMb Technologies razvija inovativnu tehnologiju autonomnih vozila koja pomiče granice primjenjivosti autonomne navigacije.

Sportreact:
Startup Sportreact se bavi razvojem sustava koji omogućuje sportašima da se kreću i reagiraju brže. Sustav je spoj mobilne aplikacije i hardverskih komponenti, odnosno senzora koji detektiraju reakcije sportaša.