Materijalna šteta nastala u slučaju gubitka novca klijenata riječke tvrtke Bitlucky iznosi najmanje 18,5 milijuna eura.
Objavila je to policija na današnjoj pressici održanoj u Rijeci povodom jučerašnjeg uhićenja Luke Burazera, Eugena Travalje i neimenovane ženske osobe. Oni su uhićeni na svojim kućnim adresama na kojima ih je policija potražila tek jučer, s obzirom da je prethodne pola godine trajala prva faza kriminalističkog istraživanja koje je policija nazvala složenim i opsežnim.
Naveli su kako je primljeno oko 250 kaznenih prijava dok se procjenjuje kako ima oko 800 oštećenika koji su ulagali od par tisuća do više stotina tisuća eura. Podijeli li se 18,5 milijuna eura na 800 građana, ispada da je prosječni ulog iznosio 23.125 eura.
S obzirom na policijsku izjavu kako su Burazer i njegova ekipa nakon izvjesnog vremena vraćali dio novca kako bi ulagače držali u zabludi i pribavili druge potencijalne klijente spremne za ulaganje, čini se da policija na slučaj gleda kao na klasičnu ponzi shemu. Doduše - na pitanje o tome postoji li neki iznos kriptovaluta još uvijek na računima, policija je odgovorila kako će to biti jasnije nakon nastavka istraživanja.
Na novinarsko pitanje o tome ima li MUP dovoljno educiran kadar za ovakav slučaj, voditelj kriminalističko-obavještajne službe Željko Fagnjen odgovorila kako ne može govoriti o stručnjacima na svjetskom glasu, ali kako imaju nekoliko policijskih službenika koji su prošli odgovarajuću edukaciju. Nakon završetka druge faze istraživanja vidjet će se hoće li uhićena trojka biti optužena i za neka druga kaznena djela.
Raniji članci na ovu temu mogu se pronaći ovdje.